4 powody, aby podnosić ciężary przy pomocy kattlebell

Kettlebell były niezwykle popularne w ZSRR – w zasadzie prawie każde mieszkanie miało kettlebells, a każdy dorosły mężczyzna umiał się nimi posługiwać i potrafił podrzucić kilka razy to ciężkie żelastwo ku uciesze dzieci. Kettlebells były, i nadal są, bardzo proste: odlewany kawałek metalu w kształcie kuli z uchwytem dla jednej ręki i płaskim dnem. Metal był bardzo dobrze wykonany w Związku Radzieckim, a kettlebells o wadze 16 kg i 32 kg nie były zbyt drogie.

Nowoczesne kettlebells stały się nieco wygodniejsze, istnieje szeroki wybór odważników, ich cena poszła w górę, ale można znaleźć funtowe lub dwufuntowe kettlebells za darmo od znajomych w garażu. Jednak popularność treningu kettlebell i samego sportu kettlebell zauważalnie spadła, oczywiście ze względu na rozwój innych sportów, pojawienie się wygodnych hantli i innych odważników.

O ile dawniej kettlebell lifting był domową alternatywą dla “siłowni” (w których było dwóch trenerów i te same kettlebells), to dziś nowocześnie wyposażone kluby fitness nie zastąpią kettlebells i hantli. Mimo to, kettlebells nie należy spisywać na straty, a powodów ku temu jest wiele.

Jak każdy rodzaj fitnessu, kettlebells są dobre dla zdrowia

W przeciwieństwie do wielu innych, jest wygodny do ćwiczeń w domu i na zewnątrz: ciężki sprzęt daje wiele możliwości ich wykorzystania, od prostego podciągania się z podłogi do chodzenia po podwórku z wykorzystaniem ich jako ciężarków. Takie spacery stabilizują ciśnienie krwi i poprawiają krążenie, wzmacniają układ odpornościowy i mają pozytywny wpływ na zdrowie pleców (przy odpowiedniej wadze).

Zwiększa się siła fizyczna

Podobnie jak w przypadku pracy ze sztangą, nie musisz nic robić, tylko cały czas trzymać kettlebells w rękach. Trudno będzie przestawić się na inne aktywności, takie jak wymachy nóg: przez 80% czasu będziesz pracował rękoma z przyzwoitym ciężarem. Jest to jeden z najszybszych sposobów na pracę nad ramionami i obręczą barkową.

Podnoszenie ciężarów rękami buduje piękną męską sylwetkę

Pomyśl o robotnikach ulicznych: w gorący letni dzień, kiedy pracują z nagim torsem, wszyscy wokół się na nich gapią. Wszystko to dzięki potężnemu obciążeniu ramion: sylwetka osoby podnoszącej kettlebell różni się od innych sportowców szerokimi, okrągłymi barkami, pięknymi plecami i dobrze rozwiniętymi ramionami.

Przyrost masy ciała

Kettlebell lifting jest częścią weightliftingu, sportu znanego z dużej masy mięśniowej. Łatwo schudniesz i zamienisz wagę w mięśnie, jeśli będziesz regularnie ćwiczyć z kettlebells i odpowiednio się odżywiać, więc pamiętaj: zajmij się kettlebell, jeśli potrzebujesz masy. Powtarzaj ćwiczenia, które pokaże Ci trener w domu, a efekty pojawią się dość szybko.